گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

تغذیه در سوختگی

گیتی بهدادی پور - کارشناس تغذیه

سوختگی میتواند ناشی از حرارت شدید،مواد سوزآور (مثل اسید یا باز)،جریان برق یا پرتودهی باشد.


سوختگی درجه 1 شامل سرخی ساده پوست میباشد.در سوختگی درجه 2 علاوه بر سوختگی پوست،تاول نیز ظاهر میشود. سوختگی درجه 3 عبارت است از تخریب واقعی پوست و بافتهای زیر آن.

اهداف تغذیه ای در سوختگی:


اهداف تغذیه در سوختگی عبارتند از جلوگیری از سوء تغذیه پروتئین-انرژی، بازگرداندان تعادل آب و الکترولیتها جهت جلوگیری از ایجاد شوک، تسریع التیام زخم و اصلاح افزایش قند خون ناشی از استرس.


- در مرحله شوک (روزهای اول و دوم)،در محل سوختگی ورم زیادی ظاهر میشود و آب و الکترولیتها بویژه سدیم و نیز مقدار زیادی پرتئین از بدن دفع میشود.استفاده سریع از تزریق وریدی برای جبران مواد از دست رفته لازم است.


- در مرحله بهبود (روز سوم به بعد )،پس از تعادل آب و الکترولیتها،بهتر است تغذیه وریدی قطع شده و تغذیه از راه دهان شروع شود.


فردی که دچار سوختگی شدید میشود ،در حالت افزایش شدید سوخت و ساز بدن قرار دارد به طوری که متابولیسم به میزان 2 برابر حالت طبیعی افزایش یافته و فرد دچار کمبود یا از دست دهی نیتروژن (پروتئین) میشود و وضعیت تعادل آب و الکترولیتهای او نیز بر هم خورده و دچار کاهش شدید وزن میشود ،مگر اینکه سریعا از نظر تغذیه حمایت شود.


ملاحظات تغذیه ای در سوختگی:


- میزان پروتئین مورد نیاز در سوختگی، 3 برابر میزان مورد نیاز در حالت عادی است.حداقل 150 گرم پروتئین و گاهی نیز 200 گرم روزانه همراه با رژیمی حاوی 3500 تا 5000 کالری مورد احتیاج است.


- در این دوره نیاز به ویتامین ث 5 تا 10 برابر افزایش می یابد. ویتامین ث برای سنتز کلاژن و در نتیجه ترمیم پوست ضروری است .


- نیاز به ویتامین A، تا دو برابر افزایش می یابد.


- سایر موادی که به صورت ویژه باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از: کارنیتین ، فسفر، روی ، ویتامبنهای گروه ب و اسیدهای چرب امگا 3.


- بیمار باید به مصرف آب میوه زیاد تشویق شود تا هم ویتامین ث و هم پتاسیم وی را تامین نماید.


- میتوان از کره بادام زمینی،تخم مرغ و شیر به عنوان میان وعده استفاده نمود.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

mehi [ 1390-07-29 ]
خیلی مطب کم بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران