گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

اثر گياه گلپر بر تجمع رگه های چربی در عروق كرونر خرگوش نر تغذيه شده با رژيم معمولي و كلسترول بالا

دكتر زين العابدين بهدادي پور -پروين ملك جمشيدي - دكتر غلامرضا دشتي -دكتر ولي الله حاج هاشمي

پیشگفتار


از ابتدای تاریخ وحتی پیش از آن ، منبع اصلی درمان بیماران ، گیاهان دارویی بوده است. پیشرفت علم شیمی و ساخت داروهای شیمیایی در قرن اخیر ودوران معاصر، موجب شد برای مدتی پزشکان و بیماران ، از این منابع خدادادی طبیعی دور شوند وداروهای صناعی در بسیاری موارد جایگزین گیاهان شدند .
داروهای صناعی باتمام کارایی اثرات نامطلوب بسیاری بهمراه دارند ، در بعضی موارد آثار سوء وعوارض جانبی برخی از این داروها برای بیمار خطرناکتر از بیماری مورد درمان می باشد. باگسترش تحقیقات در مورد این اثرات تعداد زیادی از داروهای سنتزی بطور کلی از بازاردارویی خارج ودرمصرف بسیاری از آنها احتیاط زیاد توصیه شده است .

علاوه براین ایجاد حساسیت نسبت به بعضی ازاین داروها در نزد بیماران وهمچنین مقاوم شدن بسیاری از محرک های بیماریها در برابر داروهای سنتزی موجب گشته که بار دیگر نظر دانشمندان به داروهای طبیعی وگیاهی معطوف گردد. بطوری که امروزه ضمن گسترش روز افزون تحقیقات در زمینه داروهای گیاهی تجویز وکاربرد آنها روزبروز درکشورهای مختلف جهان روبه افزایش است(2).

باتوجه به اینکه درحال حاضر مواد اولیه دارویی درایران ساخته نمی شود ودرصنعت داروسازی به طور ریشه ای نیازمند به این مواد می باشیم . استفاده از منابع گیاهان دارویی داخلی یکی از راههای کاهش این نیاز است، که از دیرزمانی در ایران وبه طور سنتی رواج داشته است(3).

باتوجه به شرایط آب وهوایی مناسب وتنوع گیاهان دارویی درایران ودردست داشتن کتب طب سنتی ومنابع غنی برما لازم است که نگرشی تازه وکاملاً علمی به منابع عظیم گیاهان دارویی داشته ودر جهت کمک به توسعه منابع دارویی کشور اقدام به شناسایی مواد مؤثره وبررسی آثار فارماکولوژیک این گیاهان نمائیم.

مقدمه

آترواسكلروز و بيماري عروق كرونر از شايعترين علل مرگ و مير انسانها در جهان امروز است و از طرفي اثرات مفيد گياه گلپر(Heracleum persicum) در طب سنتي در ارگانهاي مختلف بدن مشخص شده است. اين مطالعه با هدف بررسي اثر گياه گلپر بر تجمع رگه هاي چربي fatty streak در عروق كرونر و ليپيوپروتئين هاي خون در خرگوشهاي نر تغذيه شده با رژيم معمولي و كلسترول بالا طراحي شده است.


مواد و روشها

30 عدد خرگوش نر سفيد تهيه، كه پس از توزين و گرفتن نمونه خون جهت اندازه گيري سطح سرمي كلسترول، تري گليسيريد، ldl, hdl, vlddl به پنج گروه مساوي تقسيم شدند و به مدت 6 هفته تحت رژيم غذايي خاص قرارگرفتند:

1- گروه اول (5=n ) غذاي معمولي (شاهد)
2- گروه دوم (5=n ) غذاي پركلسترول (حاوي 2% كلسترول)
3- گروه سوم (5=n ) غذاي پركلسترول + عصاره گلپر به ميزان mg/kg 250
4- گروه چهارم (5=n ) غذاي پركلسترول + عصاره گلپر به ميزان mg/kg 500
5- گروه پنجم (5=n ) غذاي پركلسترول+ اسانس گلپر به ميزان mg/kg 100
پس از توزين و گرفتن نمونه خون مجدد جهت اندازه گيري ليپيدهاي خون، با تزريق ماده پنتوباريتال به ميزان mg/kg 50 داخل وريدي بيهوش و قرباني شدند و قلب حيوانات تشريح و پس از تهيه لام و رنگ آميزي H & E، وجود پلاك آترواسكلروزي توسط ميكروسكوپ نوري در عروق كرونري قلب بررسي گرديد.

نتايج

پس از 6 هفته ميزان سطح سرمي كلسترول، LDL، HDL، TG در گروههاي بعد از تغذيه نسبت به قبل از تغذيه افزايش معني داري نشان داد (p < 0.05) و همچنين در مقايسه بين گروه 1 نسبت به گروه 2، 3، 4، 5 افزايش معني داري را نشان داده و همچنين گروه 2 نسبت به گروه 3، 4، 5 افزايش معني دراي را نشان داده است (P < 0/05) در ارزيابي هيستوپاتولوژي لامهاي شريانهاي كرونري، ميانگين اختلاف بين گروه 2 نسبت به گروه 3 از نظر آماري معني دار بود. (P < 0.05)

بحث
در اين تحقيق، سطح سرمي كلسترول، LDL، TG و HDL بعد از تجويز در گروه دو نسبت به گروه يك افزايش معني داري را نشان داد (P < 0.000) و سطح سرمي كلسترول، LDL و TG در گروههاي سوم و چهارم در مقايسه با گروه دوم اختلاف معني داري نشان نداد. اثرات گلپر بر كاهش سطح سرمي ليپيدها مربوط به اثرات آن بر متابوليسم ليپيدهاست و نتايج حاصل از ارزيابي پاتولوژي لامها، حاكي از آن است كه اسانس گلپر تشكيل رگه هاي چربي را كاهش مي دهد همچنين ميانگين سطح سرمي ليپوپروتئينهاي خون در گروههاي تغذيه شده با اسانس گلپر نسبت به گروههاي ديگر كاهش معني داري را نشان داد (p < 0.05).

نتيجه گيري
باتوجه به مطالب فوق، اسانس گلپر به عنوان آنتي اكسيدان در كاهش خطرات قلبي- عروقي و كاهش مقادير كمي ليپوپروتيئنهاي سرم نقش دارد.


كليد واژه ها
گياه گلپر، كلسترول، تري گليسيريد، HDL-LDL، بيماريهاي قلبي عروقي.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مجتبی [ 1391-05-27 ]
فوق العاده بود. درود به پدر و همچنین شما خیلی خیلی جالب بود خوشحال میشم شما رو برای بازدید از یک منطقه ی کوهستانی، که گیاه گلپر بطور وحشی مساحت زیادی رو اشغال کرده، دعوت کنم. مازندران. نور. دهکده کوهستانی لاویچ

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران