گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

Namalwa,Daudi و Rajiبررسي سيتوژنتيكي دودمانهاي سلولي لنفوماي بوركيت

هدف:

از زمان توصيف کروموزوم فيلادلفيا در CML ارتباط بين ناهنجاريهاي عددي و ساختماني کروموزوم ها با بعضي از بدخيمي هاي خاص مورد توجه قرار گرفت. ولي در خصوص ناهنجاريهاي کروموزومي دودمانهاي سلولي لنفوما و ميزان ناهمگوني (Heterogenecity) مشاهده شده در کاريوتايپ و جمعيتهاي مختلف اين سلول ها اطلاعات جامعي در دست نيست. هدف از انجام اين مطالعه بررسي سيتوژنتيکي دودمانهاي سلولي لنفوماي بورکيت Daudi، Namalwa و Raji بوده است.

روش ها:

سلول ها در محيط کشت RPMI 1640 که به آن %10 سرم گوساله (FBS) افزوده شده بود کشت داده شدند. کشت اين سلول ها هر 3 تا 4 روز توسط افزودن %25 از سلول هاي يک فلاسک به فلاسک جديد تجديد مي گرديد و سپس سلول ها با سانتريفوژ کردن جمع آوري مي شدند. اين جمع آوري براي سلول هاي Daudi و Raji بعد از 2-3 روز و براي Namalwa بعد از 4 روز انجام مي گرفت. سلول هاي جمع آوري شده با محلول هيپوتونيک و بعد از آن با محلول فيکساتيو تيمار و سپس از اين سلول ها لامهاي سيتوژنتيک تهيه مي گرديد. بعد کروموزم هاي روي لامها با تريپسين تيمار مي شدند و لامها توسط رنگ ليشمن رنگ آميزي نواري مي گرديد. نهايتا ناهنجاريهاي کروموزمي مشاهده شده در اين لامها بر اساس دستورالعمل ISCN-1995 گزارش گرديد.


نتايج:

آناليز کروموزم ها با موفقيت روي تمام کشتهاي هر سه دودمان سلولي انجام گرفت آناليز کلي سلول ها نشان داد که در خصوص Daudi و Raji تعداد کروموزم هاي اکثر سلول ها 46 بود ولي معدل اين عدد براي Namalwa 45 عدد بود. متداولترين ناهنجاريهاي کروموزمي در سلول هاي مورد مطالعه، جابجايي بين کروموزم ها 8 و 14 با محل شکست کلاسيک (q24; q32) بود ولي در هر حال تعداد زيادي ناهنجاريهاي کروموزمي ديگر نيز شناسايي شدند که مهمترين آنها اضافه شدن قطعاتي به q35 کروموزم 4 )در خصوص (Raji و يک HSR متصل به بازوي بلند (q) يکي از کروموزم هاي 1 (Namalwa) را مي توان نام برد.

نتيجه گيري:

تغييرات کروموزمي اختصاصي و غير تصادفي در دودمانهاي سلولي لنفوم بورکيت در گذشته گزارش شده اند نتايج ما تعدادي از اين ناهنجاريهاي بخوبي شناسايي شده را به همراه نتايج جديدي چه در بعد ناهنجاريهاي عددي و چه در بعد ناهنجاريهاي ساختماني بدست آورده است. شناسايي اين ناهنجاريهاي کروموزمي مي تواند اهميت زيادي در درک از بيماري و پيشرفت آن بدست بدهد.

دکتر منصور صالحی ,دکتر رسول صالحي , دکتر زین العابدین بهدادي پور
مجله دانشکده پزشکي اصفهان پاييز 1384; 23(78):49-56.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران