گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

لپتین و چاقی

گیتی بهدادی پور - کارشناس تغذیه

لپتین هورمونی است که توسط سلولهای چربی ترشح شده و نشانگر مقدار کل چربی بدن در حالت غیرناشتا است. قبلا تصور میشد که لپتین سیگنالی برای کاهش وزن است ولی در واقع سیگنالی است برای مغز که بدن را از میزان چربی بدن مطلع میسازد.


به نظر میرسد که وقتی لپتین ترشح نمیشود مغز فکر میکند که توده چربی در بدن وجود ندارد و شخص را تحریک به خوردن بیشتر و تجمع چربی بیشتر میکند.


لپتین همچنین بیانگر میزان تعادل انرژی در بدن است.در بسیاری از مطالعات،روزه داری یا رژیم های کاهش وزن شدید منجر به کاهش سطح لپتین در بدن میشود.از این لحاظ،لپتین به کم خوردن حساستر از پر خوردن است یعنی بعد از پرخوری زیاد سطح لپتین افزایش زیادی ندارد.

در واقع لپتین :

- در مقادیر متناسب با میزان چربی بدن در بدن وجود دارد.
- با مقدار متناسب با غلظت پلاسمایی خود وارد دستگاه عصبی مرکزی میشود.
- گیرنده های آن در سلولهای مغزی در تنظیم دریافت و مصرف انرژی نقش دارند.
- از طریق تعامل با گیرنده های هیپوتالاموس ، مقدار دریافت غذا و مصرف انرژی را کنترل میکند.

در بعضی کودکان بروز زودرس چاقی مفرط با عدم توانایی در تولید لپتین همراه است.دیده شده است که در کودکان بسیار چاق که در در کاهش وزن نیز ناتوان هستند ، نقص زنتیکی در تولید لپتین دارند و در این کودکان تزریق لپتین باعث کاهش وزن چشمگیر در آنها شده است.


در دخترانی که دچار کمبود لپتین بوده اند وتحت درمان با لپتین انسانی قرار گرفتند،کاهش چشمگیر وزن (متوسط 4/16 کیلو) و تغییر در ترکیب بدن در انها مشاهده شد.

با این حال،تجویز لپتین در افراد بالغی که میزان لپتین بدن آنها نرمال بود،تغییر چشمگیری در وزن نداد.


در مطالعات انجام شده ،درد زیاد در محل تزریق لپتین در بعضی بیماران منجر به قطع درمان با لپتین شده و هنوز میزان اثر درمان با لپتین در افرادی که میزان لپتین بدن آنها نرمال است،مشخص نیست.


نظریه هایی مبنی بر تنظیم سطح لپتین توسط ملاتونین در طول شب وجود دارد.یک مطالعه پیشنهاد داد که افزایش سطح ملاتونین باعث کاهش سطح لپتین (خود تنظیمی منفی) میشود.در مطالعه دیگر نشان داده شد که ملاتونین در واقع با تعامل با انسولین روی لپتین تاثیر گذاشته و باعث کاهش اشتها در طول خواب شبانه میشود


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

محسن اکبری [ 1392-02-04 ]
سلام اکه امکانش واستون هست اطلاعاتی در مورد نقش لپتین در دوران کودکی وچاقی کودکان واسم بفرستید

احدعباسی [ 1392-01-29 ]
خیلی خوب بود

Mahnane [ 1391-01-22 ]
Salam KHANOM doctor Man dar Iran ZENDegi nemikonam Alan BA TAVAjo be ezafe vazn mikhaham Hameln BESHAm agear MISHE YE regime lag hari bedahihid dar zemn man 22 sale HASTAm.

sahar elahi [ 1390-10-25 ]
ممنون از مطالب مفیدتون. میشه بگید چطور و با چه آزمایشی سطح لپتین بدنمون رواندازه گیری کنیم؟

محمد [ 1390-09-11 ]
با سلام. مطالب ارائه شده جالب هستند.اما اگه کاربردیتر وبا جزوئیات بیشتر مطرح شود بهتر است.

مریم هنرجو [ 1390-07-12 ]
ازاطلاع رسانی خوب شما متشکرم

سودابه [ 1389-11-13 ]
سلام....من تقریبا تمام مطالب وب سایت خوندم...می تونم با اطمینان بگم این وب سایت علمی ترین وب سایت در باره رژیم غذایی به زبان فارسی هست که می شه بهش اعتماد کرد و به دور از تبلیغ طراحی شده...متاسفانه بیشتر صفحات اینترنتی که در باره رژیم غذایی جستجو کردم ناقص و بدون اساس علمی بود و معمولا سعی در تبلیغ بعضی داروها بدون ذکر عوارض شدید جانبی و موارد منع مصرف بود...که این ناقص بودن مطالب...سلامت افراد به مخاطره می ندازه....این حس مسئولیت که باعث شده شما تمام مطالب دقیق و کامل در صفحه درج کنید واقعا قابل ستایش هست... خسته نباشید باز هم خسته نباشید .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران