گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

تغذیه در روزه داری

گیتی بهدادی پور-کارشناس تغذیه

روزه داری با استراحت دادن به سلولها بر وضعیت سوخت و ساز بدن و غلظت هورمونها تاثیر میگذارد و اجازه میدهد که بدن به کمک کلیه ها و کبد ،سموم زاید را دفع نماید. روزه داری همچنین با تقویت جنبه روانی در فرد، سبب كاهش افسردگی شده و عزت نفس را افزایش می دهد.

با توجه به اینکه در ماه رمضان یک وعده غذائی حذف می شود، با مصرف متعادل مواد غذائی ، بدن فرصت سوزاندن چربیهای اضافه را پیدا می کند. البته این در صورتی است که فرد حداقل بیست تا سی درصد کمتر از ماههای عادی غذا بخورد.

در پایان روزه داری رنگ زبان بیانگر میزان سم زدایی انجام شده در بدن است.با روزه داری روی زبان را یک لایه زرد،سفید یا خاکستری می پوشاند .وجود این لایه نشان دهنده انجام عمل سم زدایی است و با اتمام سم زدایی این لایه از بین میرود.

معمولا در در 3 تا 7 روز اول ماه رمضان احساس گرسنگی با روزه داری وجود دارد که تحمل روزه را مشکل میسازد ولی بعد فرد عادت کرده و این حالت برطرف میشود.

سحری :
حذف سحری به خیال تاثیر روی لاغرشدن،کار درستی نیست چرا که باعث سوخت ناقص چربیها و تولیدکتون ها و ایجاد سردرد میشود.همچنین سبب پایین افتادن قند خون (هایپوگلیسمی) شده و عوارض عصبي ایجاد میکند.خالى ماندن دستگاه گوارش برای مدت طولانی منجر به ترشح اسيد و سوزش سردل و زخم معده میشود.

ویژگی سحری :


سحری باید شامل یک وعده غذای کامل ، سبک و سرخ نشده باشد. حتماً میوه دربرنامه غذایی سحر باید گنجانده شود. حتما یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست نیز باید در وعده سحری گنجانده شود.

از زیاده روی درمصرف مواد قندی مانند قند و شکرو نبات و شیرینی باید اجتناب کرد زیرا باعث افزايش ناگهانى هورمون انسولين شده و اين هورمون باعث افت قند خون و ضعف و گرسنگی میشود. بهتر است از كربوهیدرات های پیچیده مانند نان و برنج دروعده سحری استفاده كرد .مصرف فیبر کافی در وعده سحری اهمیت زیادی دارد.

منابع غذایی فیبر ميوه جات و سبزيجات و سالاد و سبوس است.فیبر برای مدت طولانی تری فرد را سیر نگه میدارد همچنین آب زيادى را در خود جذب كرده و احساس تشنگى ديرتر عارض مى گردد.

از مصرف چای زیاد در سحری باید خودداری كرد زیرا کافئین موجود در چای اثر دیورتیک دارد و موجب افزایش ادرار و دفع آب از بدن و از دست دادن مواد معدنی مورد نیاز بدن می شود . استفاده از كاهو و گوجه فرنگی در وعده سحری باعث میشود در طول روز كمتر احساس تشنگی شود زیرا این مواد آب را در خود نگه میدارند.

افطار :


هنگام افطار بايستى از موادغذايى استفاده شود كه به طور ناگهانى به دستگاه گوارش فشار وارد نشود .در افطار باید مقدار غذا را تدریجا اضافه کنیم و از رقیق شروع کرده و به غلیظ برسیم همچنین باید غذا را به خوبی و به آهستگی بجویم.

بهتر است افطار با یك ماده قندی مانند خرما یا نبات همراه با آب جوش یا چای شروع شود تا افت قند خون جبران شود .
در فصولی که مدت روزه داری کوتا هتر است،بين افطارى و شام بهتر است فاصله اى در نظر گرفته شود و موقع افطار غذاي مختصري مصرف شده و وعده شام يك يا دو ساعت بعد از افطار صرف شود.

بلافاصله بعد از افطار، نباید از زولبیا و بامیه و قند و شیرینی استفاده کرد، چون قند اضافی به چربی تبدیل شده باعث افزایش وزن و چاقی میشود.
هر روز بعد از افطار ( 3-2 ساعت بعد ) باید 3-2 عدد میوه متوسط مصرف کنید .

افرادی که دچار نقرس هستند،باید بدانند که با افت قند خون سطح اسید اوریک افزایش یافته و حملات نقرس تشدید میشود.همچنین با افزایش اسید اوریک احتمال تشکیل سنگ های کلیوی اوراتی افزایش می یابد که این مشکل با خوردن آب فراوان کنترل میشود.

چند نکته در روزه داری :


دوش گرفتن روزی یک بار برای جلوگیری از گرمازدگی و کمک به سم زدایی سلولها مفید است.


مشغول بودن به کار را ذهن را از فکر غذا خوردن و گرسنگی منحرف میکند و برای تحمل بی غذایی مفید است.


ورزش در ماه رمضان نباید کنار گذاشته شود زیرا باعث چاقی میشود


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

گودرزی [ 1390-04-05 ]
سلام من خیلی ازمقالات علمی روخوندم درهیچ کدام روزه داری وگرسنگی طولانی مدت برای بدن مفید شناخته نشده شمابراساس کدوم منبع علمی یا مقاله میگید که روزه داری مفیده؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران