گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

رژیم لاغری و ریزش مو

گیتی بهدادی پور کارشناس تغذیه

حتما تجربه کرده اید که وقتی رژیم لاغری میگیرید دچار ریزش مو میشوید.واقعیت این است که اکثر رژیم های رایجی که با موفقیت وزن را کاهش میدهند ،ریزش مو را هم تحریک میکنند.البته مدل دادن مو (محکم بستن آن،فر کردن،بافتن و ...) هم میتواند به موها آسیب بیشتری برساند. این ریزش مو میتواند اندک و مقطعی باشد ولی در صورت بی توجهی گسترده تر و شدیدتر میشود.

علت چیست؟
ریزش مو در اثر عوامل مختلف میتواند رخ دهد مانند بارداری،استرس،جراحی و تغییرات هورمونی مرتبط با سن.رژیم های کاهش وزن هم در اثر کمبود یک یا چند نوع ماده مغذی میتوانند باعث ریزش مو شوند.مثلا کمبودآهن در رژیم های کاهش وزن یک علت ریزش مو است.تغییراتی که این رژیم ها در سطح روی،منیزیم،پروتئین ،اسیدهای چرب ضروری و ویتامینهای D، B و A اعمال میکنند، میتوانند باعث دوره های ریزش مو شوند.این مشکل هم در مردان و هم در زنان ایجاد میشود ولی زنان بیشتر متوجه آن شده و بدنبال درمان میروند.


ریزش مو در رژیم هایی که کاهش وزن سریع میدهند بارز تر است زیرا این رژیم ها تغییراتی در متابولیسم بوجود می آورند که رشد مو را تحت تاثیر قرار میدهند.تغییراتی که در رژیم غذایی بوجود می آید،در سیکل رشد مواختلال ایجاد میکند و باعث میشود فولیکولهای مو در فاز رشد،خیلی سریع وارد" فاز استراحت" شود.این خود باعث 30-20 % افزایش ریزش مو روزانه میشود. برای پیشگیری از این حالت، کاهش وزن باید بسیار تدریجی صورت گیرد و رژیم طوری باشد که هیچکدام از گروههای غذایی(نان و غلات،گوشت و حبوبات،سبزیجات،میوه جات و لبنیات) حذف نشوند.رژیم هایی که دریافت پروتئین و آهن را محدود میکنند،مانند رژیم های گیاه خواری و رژیم های بسیار کم چرب،اغلب کمبود تغذیه ای دارند.از طرف دیگر رژیم های پر پروتئین مانند رژیم اتکینز که مصرف میوه و سبزی را محدود میکنند هم باعث ریزش مو میشوند.


چه باید کرد؟


دربسیاری از افراد ریزش مو با رژیم کاهش وزن موقتی بوده و 2 تا 6 ماه طول میکشد.بعد از بازگشت به رژیم متعادل غذایی رشد مو دوباره آغاز میشود.


در اعمال رژیم های لاغری بهتر است موارد زیر را مد نظر داشت:
1-) سعی کنید از رژیم هایی که کاهش وزن سریع میدهد اجتناب کنید.کاهش وزن بهتر است در هفته به میزان 1-0.5 کیلو باشد.
2-) از محکم بستن موها خودداری کنید.
3-)در صورتی که رژیم شما کمبود تغذیه ای دارد،از مکمل مولتی ویتامین و آهن استفاده کنید.
4-) با تجویز پزشک متخصص پوست و مو میتوانید از ماینوکسیدیل به صورت موضعی استفاده کنید،اگرچه برای همه موثر نیست.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

rana [ 1391-05-28 ]
با عرض سلام خدمت شما: ممنون از مطالب زیباتون امید وارم بتونم استفاده درست ببرم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران