گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

اضافه شدن وزن بین حاملگی اول و دوم احتمال پسر شدن فرزند دوم را افزایش میدهد

گیتی بهدادی پور- کارشناس تغذیه

هرساله تعداد بیشتری پسر نسبت به دختر به دنیا می آیند.در دهه های اخیر،اگرچه هنوز تعداد پسران متولد شده در دنیا کمی بیشتراز دختران است،ولی در کشورهای پیشرفته مانند کانادا،دانمارک،انگلیس،آلمان،ژاپن و آمریکا در نسبت متولدین پسر به دخترکاهش مشاهده میشود. این موضوع محققان را بر آن داشته که بدانند چه فاکتورهایی در تولد نوزاد پسر یا دختر موثرند.

مطالعه اخیر دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد و موسسه کارولینسکای استکهلم سوئد نشان میدهد مادرانی که از ابتدای حاملگی اول تا ابتدای حاملگی دوم شروع به افزابش وزن میکنند تا حدودی احتمال تولد نوزاد پسر در بارداری دوم در آنها افزایش می یابد.این نتایج جالب توجه بوده است چرا که تاکنون عوامل ییولوژیک محدودی در تعیین جنسیت نوزاد متولد شده شناخته شده اند.

این مطالعه حاکی از آن است که نوع تغذیه مادر در این رابطه یک فاکتور تعیین کننده است.

مطالعات قبلی درباره فاکتورهای موثر در تعیین جنسیت فرزند،نتایج قطعی نشان نداده اند.عواملی همچون سیگار کشیدن والدین و نوع تغذیه مادر همواره مورد مطالعه بوده اند وتصور میشد چاقی مادر به نفع تولد نوزاد دختر است.ولی این مطالعه نتیجه برعکس نشان داد،افزایش وزن مادر،به نفع تولد نوزاد پسر است.

این مطالعه روی 220889 زن که بین سالهای 1992 تا 2000 حاملگی موفق داشته اند انجام شد.محققان تغییرات وزنی و BMI (وزن به کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد به متر)،را بین حاملگی های اول و دوم در این زنان پیگیری کردند.با افزایش وزن مادران از حاملگی اول تا دوم،نسبت تولد نوزاد پسر به دختر در زنانی که بیشتر از 1 واحد کاهش BMI داشتند024/1 و در زنانی که 3 واحد یا بیشتر افزایش BMI داشتند 080/1بود.این نتایج مستقل از فاکتورهایی همچون سیگار کشیدن مادر،سن والدین،فاصله بین دو بارداری و جنس و سلامت فرزند اول بررسی شدند.

با این حال اپیدمیولوژی چاقی،توضیحی برای کاهش نسبت پسران به دختران متولد شده در کشورهای پیشرفته ندارد و نشان میدهد هنوز فاکتورهای شناخته نشده دیگری هستندد که در این رابطه موثرند


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران