گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

ویتامین ب 1 میتواند از بروز مراحل اولیه نارسایی کلیه در بیماری دیابت جلوگیری کند


گیتی بهدادی پور کارشناس تغذیه


محققان دریافنند که تجویز خوراکی دوزهای بالای تیامین (ویتامین B1) میتواند بروز مراحل اولیه نارسایی کلیه را به تعویق بیندازد.


نارسایی کلیه در دیابت (نفروپاتی دیابتی) تدریجا در بیمارانی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند پیشرفت میکند.مراحل اولیه بیماری با دفع بالای پروتئین (آلبومین) از ادرار شناسایی میشود که به این وضعیت میکروآلبومینوری گفته میشود .دریافت بالای تیامین به طور چشمگیری از دفع آلبومین از ادرار میکاهد.
در این مطالعه که در ژورنال Diabetologia به چاپ رسیده است تیم محققان به این نتیجه رسیده اند که دریافت 300 میلیگرم تیامین خوراکی در روز به مدت 3 ماه ،میزان دفع آلبومین را در بیماران دیابتی نوع 2 به مقدار 41% کاهش میدهد.نتایج همچنین حاکی از آن بود که 35% بیمارانی که میکروآلبومینوری داشتند با دریافت تیامین به وضعیت نرمال رسیدند.


احتمالا در افراد دیابتی کمبود تیامین وجود دارد که این وضعیت باعث بوجود آمدن مشکلات عروقی در این بیماران میشود.


لازم به ذکر است که تیامین از جمله ویتامینهای گروه B است که نقش کلیدی در متابولیسم کربوهیدراتها دارد. این ویتامین با دخالت در متابولیسم کربوهیدراتها،مستقیما در متابولیسم انرژی نقش دارد.مطالعات نشان میدهد که افزایش دریافت کربوهیدرات،نیاز بدن به تیامین را افزایش میدهد و افزایش دریافت چربی و پروتئین،نیاز به تیامین را کاهش می دهد.تیامین همچنین در کاتابولیسم پروتئین و عملکرد اعصاب و قلب نیز تاثیر میگذارد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مهسا [ 1392-01-02 ]
سلام خانم بهدادی پور سال نو مبارک... با اجازتون من از این مطلبتون تو وبلاگم استفاده کردم البته با ذکر منبع... امیدوارم راضی باشید بهترین ها را در سال جدید برایتان آرزومندم...

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران