گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه


ارتباط از طریق کانال تلگ

!توجه

نکته

چاقی و انواع آن

گیتی بهدادی پور-کارشناس تغذیه

دلایل چاقی:

هنگامی که دریافت انرژی از طریق رژیم غذایی بیشتراز مصرف انرژی توسط بدن میشود،سلولهای چربی و تا حدودی هم سلولهای ماهیچه ای و کبدی انرژی اضافی را به شکل چربی انبار میکنند.بنابراین وقتی فردی بیشتر از نیاز کالری روزانه خود غذا میخورد،چاق میشود.

سایر دلایل چاقی عبارتند از:

-عوامل ژنتیکی
-بیماری زمینه (مثل کم کاری تیروئید)
-تاثیر بعضی داروها(مانند بعضی داروهای ضدافسردگی)
-عدم تحرک کافی
-رژیم غذایی با شاخص گلایسمی بالا
-خواب ناکافی
-استرس
-حالات روحی و روانی (بعضی افراد وقتی در شرایط استرس بوده یا غمگین میباشند تمایل به خوردن پیدا میکنند)

چاقی با افزایش ابتلا به بسیاری از بیماریها مرتبط است از جمله پرفشاری خون،چربی خون بالا،دیابت نوع 2،بیماریهای قلبی عروقی،سکته مغزی،بیماریهای کیسه صفرا،ارتروز،مشکلات تنفسی و تنگی نفس هنگام خواب،بعضی سرطانها همچون سرطانهای اندومتر،سینه و روده بزرگ.

انواع چاقی:

توزیع توده چربی در بدن دو شکل کلی چاقی را بوجود می آورد:سیبی(اندروئید) و گلابی (گاینوئید).

1-چاقی سیبی:

در این نوع چاقی،شانه ها،صورت،بازوها،گردن،سینه و بالای شکم چاق است.کمر صافتر و گردن کوتاه تر به نظر میرسد و سینه جلو آمده است.قسمتهای پایینی بدن - باسن،ران ها و پاها- در مقایسه با قسمتهای بالایی لاغرتر است.ارگانهای حیاتی بدن که در این نوع چاقی بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرد عبارتند از قلب،کبد ،کلیه و ریه.

در این افراد هورمونهای مردانه غالب است و بنابر این این نوع چاقی در مردان بیشتراز زنان شایع است ولی در بسیاری از زنان نیز دیده میشود.زنانی که بدلیل اختلالات قاعدگی و یا بعد از زایمان تحت هورمون درمانی هستند بیشتر در معرض این نوع چاقی قرار میگیرند.این چاقی در زنان یائسه هم بروز میکند.
چاقی سیبی مستقیما با خطر بیماریهای قلبی عروقی و دیابت مرتبط است.

2-چاقی گلابی:

در این نوع چاقی،قسمت پایینی بدن چاق تر است.درافرادی که این نوع چاقی را دارند بیشترهورمونهای زنانه غالب است بنابراین در زنان شایع تر است.در این افراد توده بدن در ناحیه شکم،ران،باسن و پاها شل است.صورت و گردن ظاهر نرمال دارد.به خاطر وزن سنگین باسن و ران،ستون فقرات تقریبا هیچگاه در این افراد صاف نیست.در این چاقی ارگانهایی همچون کلیه،رحم،روده ها و مثانه بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرند.

علت شناسیچاقی


1) چاقی هایپرپلازیک:

در این چاقی تعداد سلولهای چربی افزایش می یابد. تعداد اولیه سلولهای چربی بدن هر فرد به رژیم غذایی مادر در دوران بارداری و تغذیه در کودکی بستگی دارد. کالری اضافی در طول مراحل تکامل می تواند به شکل گیری و افزایش تعداد سلولهای چربی منجر شود. از آنجا که افزایش تعداد سلولهای چربی در دوران بزرگسالی به سختی اتفاق می افتد، چاقی هایپرپلازیک دردوران کودکی آغاز می شود.

2) چاقی هایپرتروفیک:

در این چاقی، اندازه سلولهای چربی افزایش می یابد. معمولاً توزیع چربی در این نوع چاقی در شکم بیشتر است. معم.لا چاقی در بزرگسالی با هایپرپلازی (افزایش تعداد سلولهای چربی) اتفاق می افتد.افراد مبتلا به چاقی هایپرپلازی معمولاً سخت تر وزن کم می کنند. هنگام کاهش وزن تنها می توان اندازه سلولها را کم کرد نه تعداد آنها را.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

mehdi kord [ 1393-10-07 ]
merci az matlabeton , pas natije migirim chaghi sibi shekl khatarnak tar ast...

علی اکبر تاجریان [ 1391-03-08 ]
مطالب ذکر شده در سایت جنابعالی جالب است آیا عکس های دیگری دارید نشان دهنده چاقی گلابی در خانمها و چاقی سیب در آقایان ، لطفا اگر دارید برایم بفرستید از جنابعالی متشکرم

دینا [ 1390-08-28 ]
عالیه ولی چرا درمورد چاق شدن صحبت نکردین....

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتچاقی و لاغریتغذیه در بیماریهای مختلفتغذیه در دوران بارداریتغذیه در کودکان و نوجوانتغذيه و سلامت قلبتغذیه در دیابتتغذيه و سرطانمکملهای مولتی ویتامین میمیزان کالری مواد غذاییتازه های تغذیهمعرفی لینکهای مفید تغذیهلاغری به چه قیمتی؟English Sayings on FoodBiographyتجربیات علمیمقالات پدرسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران